Az intézkedés – a jelenlegi tervek szerint – április 3-áig tart, addig országszerte szünetel az oktatás is. Nincs többé "vörös zóna", egész Olaszországra ugyanazok az egészségügyi óvintézkedések vonatkoznak. "Maradjatok otthon!" – szólította fel az olaszokat Giuseppe Conte. Közölte, hogy az utcára ki lehet menni, de kerülni kell a csoportos találkozókat. A tömegközlekedés továbbra is működik, de városát csak az hagyhatja el munkavégzés kapcsán vagy egészségügyi okból, aki erre engedélyt kap. "Tudom, hogy nehéz megváltoztatni mindennapi életünket, de azonnal cselekedni kell, nincs több idő a fertőzöttek számának jelentős növekedése miatt" – mondta a miniszterelnök.
Olaszországban napról napra több mint ezerrel emelkedik a diagnosztizált fertőzöttek száma: számuk meghaladta a kilencezret, a halálos áldozatok száma 463. Utóbbiak több mint nyolcvan százaléka hetven év feletti. Olaszországban a lakosság majdnem egyharmada 65 évnél idősebb. Giuseppe Conte magyarázata szerint az egészségügyi óvintézkedések legmagasabb fokozatra emelését országos szinten az indokolta, hogy hiába az Észak-Olaszországban vasárnap bevezetett szigorítások, gyorsan kiderült, hogy ezeket nem mindenki tartja be. Olaszország más részén is sokan felelőtlenül viselkedtek – hangoztatta a miniszterelnök, példaként hozva fel, hogy vasárnap tele voltak az olaszországi éttermek és szórakozóhelyek az előírásokat semmibe vevő fiatalokkal és családokkal – tudósította nemrégiben az MTI, ugyanezt erősítette meg a Szatmár.ro egyik Olaszországban élő olvasója is.
Mint a jelenleg Genovában élő Noémitól megtudtuk, sajnos sokan fittyet hánynak a rendeletekre. „A hatóságok rendszeresen tájékoztatják a lakosságot, viszont az emberek hozzáállását nem értem. Tegnapelőtt például az egyik tengerparti sétányon tömegesen jöttek-mentek a napsütésben, napoztak, mintha mi sem történt volna. A város polgármestere teljesen kiakadt, hiszen ők éjt nappallá téve dolgoznak, hogy megállítsák a fertőzést, erre tessék… Már kilátásba helyezték a katonaság közbelépését is, ha nem tartják be az emberek a rendeleteteket” – mesélte olvasónk.
Noémi arról is beszámoltunk a Szatmár.ro-nak, hogy a gyerekek és szüleik roppant tévesen értelmezik az iskola beszüntetését. Noha a gyerekorvosok felhívták a tanulók figyelmét arra, hogy az iskolai kényszerszünet nem számít vakációnak, és felszólították őket, hogy ne csődüljenek az utcákra, terekre, parkokba, ennek ellenére a kamasz gyerekek népes csapatokban bandáznak, és a dolog teljesen hidegen hagyja a szülőket.
A koronavírus miatt bevezetett óvintézkedések azonban nem csak a tanintézményeket érintik, hanem a börtönöket is. Mint megtudtuk, a büntetés-végrehajtási intézetekben bevezetett látogatási tilalom miatt lázadások törtek ki, melynek következtében hat rab már életét vesztette, további húsz pedig megszökött, úgyhogy a hatóságoknak nincs könnyű dolguk. Nem csak arról kell gondoskodniuk, hogy a lakossággal betartassák az előírásokat, hanem az egyre fokozódó hangulatú területeken a közbiztonságot is biztosítani kell.